Add Me!Close Menu Navigation
Add Me!Open Categories Menu


Vezi cele mai bune reclame din timpul Super Bowl

Robert Turcescu paraseste Europa FM

Fara niciun alt comentariu din partea mea, articolul aparut in Adevarul.

Conducerea trustului Realitatea l-a împins pe jurnalist să renunţe la „România în direct” pentru o emisiune la Realitatea FM. Robert Turcescu, realizatorul emisiunii „România în direct”, difuzată de luni până vineri, pe postul de radio Europa FM, şi-a prezentat ieri demisia.

„Confirm încheierea colaborării profesionale dintre Europa FM şi Robert Turcescu. Demisia este un act unilateral, astfel că decizia i-a aparţinut în întregime lui Robert. Fiindcă am aflat abia de câteva ore despre hotărârea luată de domnul Turcescu, vă vom comunica în cel mai scurt timp numele persoanei care-i va lua locul în grila de programe Europa FM”, a declarat Marius Furdui, director adjunct Europa FM.

[...]

„România în direct”, un format de succes

Până la închiderea ediţiei, Robert Turcescu nu a putut fi contactat. Turcescu moderează de opt ani talk-show-ul „România în direct” la Europa FM. Încă de la lansarea acestui format (difuzat între orele 13.30 – 14.00), programul şi-a câştigat repede audienţa, datorită interacţiunii moderator-ascultători. Formatul a inspirat şi alte posturi de radio la acea vreme.

La începutul acestui an, jurnalistul a rămas fără talk-show-ul „100%”, realizat la Realitatea TV. Motivul oficial a fost intenţia trustului Realitatea – Caţavencu de a deschide o televiziune în Spania, sub conducerea lui Turcescu. Nici până în prezent acest proiect nu a fost lansat şi se pare că ideea a fost abandonată.

În realitate, talk-show-ul „100%” ajunsese la un mare grad de uzură, înregistrând audienţe inferioare programului concurent „Sinteza zilei” (Antena 3). După o pauză de câteva luni, „100%” a revenit în grila de programe a Realităţii TV, dar este difuzat săptămânal (sâmbătă, ora 23.00).

În momentul de faţă, Turcescu este prezent în talk-show-ul „Feţele cotidianului”, alături de Emil Hurezeanu, Mircea Dinescu, Adrian Ursu şi Doru Buşcu.

Te-ar mai putea interesa:

  1. Robert Turcescu, director executiv la Realitatea FM
  2. Europa FM no.1. Din nou!
  3. Al doilea maraton umanitar radio din România, PIERDUT, pe 6 decembrie la Europa FM
  4. Europa FM depăşeşte Radio România Actualităţi la cota de piaţă
  5. Videanu la Europa FM
  6. Elvis si Lisa Marie Presley in duet in premiera pe efmblog.ro
  7. Mulţumesc!
  8. Rebranding Antena 2 – Vezi ce vorbești!
  9. Jurnalele Europa FM
  10. Marius Locic îşi lansaeză televiziunea pe 1 octombrie
Posted By Toader Păun

8 Responses to “Robert Turcescu paraseste Europa FM”

  1. claudia bugeac says:

    Pacat, mare pacat!… Decizia ii apartine. Ma intreb ce ar spune ascultatorii Efm, daca i-am intreba, ce parere au de aceasta demisie.

  2. laura says:

    Ca ascultator al postului Europa fm, regret demisia d-lui Robert Turcescu. Dar este decizia d-lui si o respect. Adevaratul motiv il stie doar dansul, dar eu cred ca a renuntat, vazand cate nereguli se dezvolta in tara aceasta, in special din partea autoritatilor incat i s-a facut lehamite. Cu siguranta Europa fm va gasi un jurnalist de mare calibru si onest, care sa-l inlocuiasca, pentru ca la Europa fm sunt cei mai buni jurnalisti si talk-show-ul ” romania in direct ” va continua.

  3. YODA BLOG says:

    Era si normal ca-si face trustul radio ;)

  4. Doru Oprisan says:

    Ce lucruri interesante aflam dimineata :) )

  5. Liviu says:

    de ce paraseste?a fost un talk-show minunat dupa jurnalul de pranz,cu discutii interesante!Domnule Turcescu,razganditi-va si sa mai fie Romania in direct Lu-Vi 13:30-13:58

  6. Cori says:

    WOW!!!Asta e bomba anului,im media!!! IN-cre-di-bil!!!!!!!!
    DE CE???Audienta era MAXIMA,chiar nu inteleg…si gestul lui Robert Turcescu…ciudat!!!
    Propunerea mea ar fi;dl.Marian Voicu! Asteptam…pana luni!

  7. nevers says:

    Cat de previzibili putem fi uneori!

  8. Razvan says:

    Asta e.. viata merge inainte .. la fel si EuropaFM va merge inainte pentru ca e un radio de milioane de romani :)

Leave a Reply




după categorie

SUSŢIN